top of page

ПРОФОРІЄНТАЦІЙНА РОБОТА

Відповідно до річного плану роботи МРЦ з вересня 2022 року до березня 2023 року було проведено профорієнтаційну роботу серед учнів 9-х класів загальноосвітніх навчальних закладів міста Луцька та Луцької територіальної громади з метою виявлення їхніх професійних намірів та допомоги у виборі професії. МРЦ здійснює трудову, професійну та допрофесійну підготовку учнів, професійну орієнтацію учнів з метою підготовки їх до свідомого вибору професії та прищеплює учням початкові навички праці за обраною професією.

Після проведення інформаційної роботи в школах міста та ОТГ учням 9-х класів було запропоновано анкета професійної орієнтації випускника загальноосвітньої школи. Метою анкетування було визначити професійні наміри учнів у майбутньому, переваги обраної професії, профіль навчання у 10 класі і профіль навчання у  МРЦ.

В анкетуванні взяли учні 56 класів 16 шкіл міста. Анкетуванням було охоплено учнів таких шкіл: ЗЗСО №2(57 учнів), ЗЗСО №3 (67 учнів), ЗЗСО №5 (52 учні), ЗЗСО №10 (69 учнів), ЗЗСО №13 (14 учнів), ЗЗСО № 15 (53 учні), ЗЗСО №17 (32 учні), ЗЗСО №19 (44 учні), ЗЗСО №20 (85 учнів), ЗЗСО №22 (72 учні) ЗЗСО №23 (58 учнів), ЗЗСО №24 (75 учнів), ЗЗСО №25 (94 учні), ЗЗСО №26 (95 учнів), ЗЗСО №27 (46 учнів), ЗЗСО №34 (20 учнів). Всього – 932 учнів (таблиці з результатами додаються).

Результати анкетування засвідчили, що 435 учнів виявили бажання навчатися в 10 класі, з них 516 учнів бажають навчатися одночасно з навчанням у школі у МРЦ на наступних профілях: «Водій категорії С» - 209 учнів, «Слюсар з ремонту автомобіля» - 72 учні, «Перукар-візажист» - 124, «Оператор комп'ютерного набору» – 52, «Основи журналістики» - 103, «Основи перекладу» - 142, «Адміністратор офісу» - 77, «Кравець» - 15, «Різьба по дереву» - 21 учень.

З опитаних 497 учнів планують вступати в професійно-технічні училища, 74 учні ще не визначилися з вибором профілю у 10 класі.

З метою вивчення думки учнівської молоді щодо формування життєвих планів та компетенцій, професійного самовизначення також було проведено анкетування дев'ятикласників ЗЗСО м. Луцька. Аналіз результатів опитування виявив, що на даний час 66% опитаних остаточно визначилися у виборі професії та спеціальності, 20% - ще не визначилися, а невпевненими у своєму професійному виборі є 14% респондентів.

Багато учнів цікавилися можливістю навчатися на двох профілях, а це свідчить про бажання навчатися в нашому закладі і здобувати професійні навички. Основними факторами, на які орієнтувалися учні при виборі професії, були престижність, перспективність, можливість реалізувати свої здібності, можливість легко працевлаштуватися, висока заробітна платня і гарні умови праці.

Результати анкетування учнів щодо вибору профілю навчання у 10 класах показали, що 199 учнів бажають навчатися на суспільно-гуманітарних профілях, 164 учні – на природничо-математичному профілі, 49 учнів – на фізкультурно-військовому, 46 учнів – на художньо-естетичному, 130 учнів – на технологічному.

Згідно з отриманими даними старшокласники надають перевагу таким професіям: лікар, програміст, комп'ютерний інженер, перекладач, дизайнер, працівники силових відомств, психолог, журналіст, менеджер. Серед робітничих спеціальностей найбільше користуються популярністю професії автомеханіка, автослюсаря, перукаря, водія, кухаря, баристи, менеджера з туризму тощо. Така популярність даних професій пояснюється роллю, яку вони відіграють на сучасному ринку праці, війною та можливістю самореалізації. Аналіз результатів професійної спрямованості старшокласників виявив, що високі показники отримали професії, які зараз користуються попитом на ринку праці, а саме: працівники ІТ сфери, медичні працівники, художній та ландшафний дизайн, кухар та бариста, логістика і іноземні мови. Проте учні проявляють інтерес і до вивчення  основ здоров'я та візажу, менеджменту організацій та роботи з технікою тощо

Розвиток особистості дитини тісно пов'язаний як з формуючим впливом її найближчого соціального оточення (батьків), так і з біологічними, генетичними факторами. Передбачається, що формування здібностей відбувається на основі задатків, таких індивідуально-психологічних особливостей людини, що дають змогу ефективно виконувати певний вид діяльності.

Потрібно зазначити, що МРЦ пропонує широкий вибір професій технічного («Слюсар з ремонту автомобілів», «Водій категорії «С», «С1», ), художньо-естетичного («Перукар-візажист», «Кравець», «Різьба по дереву») , природничо-математичного («Оператор комп'ютерного набору») та філологічного напрямків (« Основи перекладу», «Журналіст»).

Учням були запропоновані сайт, блог, буклети, календарі та презентацію МРЦ для кращого розуміння системи навчання нашого закладу. У зв'язку з воєнним станом доволі складним є проведення Днів відкритих дверей, але можливі постійні он-лайн консультації стосовно професійної спрямованості та питань, пов'язаних з роботою МРЦ.

 У закладі у лютому-березні серед учнів 11 класів проводився конкурс «Кращий за професією», який допомагає додатково оцінити теоретичні знання і практичні вміння з професій «Слюсар з ремонту автомобіля», «Водій категорії «С», «С1»», «Перукар-візажист», «Основи перекладу», «Журналіст. Адміністратор офісу.», «Оператор комп’ютерного набору». Учні, які здобули перше місце, нагороджуються грамотою і звільняються від кваліфікаційного екзамену.

Було проведено семінар-практикум з профорієнтаційної роботи для педагогічного колективу МРЦ на тему: «Профорієнтаційна робота на базі МРЦ в умовах нових реалій».

Серед учнів 11-х класів за допомогою інформаційних засобів проводилися профільні тестування (за допомогою ресурсів https://proforientator.com.ua/ua/o-teste-proforientator-ua, https://vseosvita.ua/library/test-na-proforiientatsiiu-dlia-uchniv-starshykh-klasiv-614559.html), надавалися консультації стосовно питань, що виникали в процесі профорієнтації та профільного самовизначення.

Вибір професії – досить складний і тривалий мотиваційний процес, адже від правильного вибору багато в чому залежить упевненість людини у своєму майбутньому. Варто зазначити, що найбільше  в обраній професії старшокласників приваблює аспект відповідності інтересам та реалізації здібностей (88%), висока заробітна платня(94%) перспектива професійного росту (74%) , престижність та перспективність роботи (89%).

Ключові показники оцінки результату профорієнтації:

1. Формування у старшокласників ставлення до себе як майбутнього профільного спеціаліста, усвідомлення своєї індивідуальності, відповідальності та впевненості у досягненні майбутнього професійного успіху.

2. Демонстрація суспільству нових профорієнтаційних можливостей  МРЦ для молоді.

3. Зміцнення кадрового потенціалу, збільшення впевненості у майбутньому та розуміння можливостей співіснування в системі освіти.

4. Зростання поінформованості учнів щодо сучасних вимог та тенденцій на ринку праці.

5. Побудова якісної системи профорієнтації для загальноосвітніх закладів Луцька та об'єднаної територіальної громади міста.

Результати анкетування учнів свідчать про бажання учнів навчатися у МРЦ, адже наш заклад – це можливість для учнів пізнати та розвинути свої інтереси, нахили та здібності, отримати свідоцтво про здобуття певної робітничої спеціальності, працевлаштування за здобутою спеціальністю та перший крок до здобуття старшокласниками майбутньої професії.

таблиця.png
bottom of page